This post is also available in: enEnglish

 

در بسیاری از سازمان ها نظرسنجی و رای گیری از حاضرین نقش عمده ای در جلسات آنها ایفا می کند. به منظور انجام سریع و دقیق این فرآیند شرکت بهپرداز جهان سامانه رای گیری الکترونیک را با هدف رای گیری سریع، دقیق و با امنیت بالا را طراحی و ایجاد نمود.

سامانه رای گیری الکترونیک چیست؟

این سامانه متشکل از بخش نرم افزاری و تجهیزات سخت افزاری است که با توجه به محل اجرا و نیاز درخواست کنندگان به سه صورت قابلیت اجرا دارد:

 

 1. ثبت رای با استفاده از اثر انگشت

  این روش یکی از امن ترین و جدیدترین روش های رای گیری می باشد و امکان تقلب و تغییر آرا در آن وجود ندارد. بدین منظور ابتدا می بایست اثر انگشت و اطلاعات رای دهندگان را در نرم افزار ثبت کنید. پس از تعریف اثر انگشت رای دهنده، وی مجاز به رای دادن در جلسات می باشد. افراد می توانند با انتخاب کلیدهای موافق، مخالف و ممتنع رای خود را صادر کنند. در نهایت اطلاعات به دستگاه مرکزی ارسال شده و پس از پردازش و شمارش آرا، نتایج بر روی نمایشگر نشان داده می شوند.

 2. ثبت رای با استفاده از کارت RFID

  در این روش ثبت رای توسط کارت RFID صورت می گیرد. بدین منظور ابتدا مشخصات نمایندگان در نرم افزار ثبت می شود و پس از آن افراد مجاز به شرکت در رای گیری می باشند و به هر یک از اعضا یک کارت داده می شود، کارت نیز مانند اثر انگشت عمل کرده و با نزدیک کردن کارت به دستگاه اخذ رای، رای گیری انجام می شود.

 3. ثبت رای بدون نیاز به تعیین هویت

  در مواردی که تعیین هویت افراد فاقد اهمیت است، سامانه بدون هیچگونه احراز هویت و تاییدیه ای عمل کرده و پس از دستور مدیر یا منشی جلسه مبتنی بر آغاز رای گیری، شرکت کنندگان قادر به ثبت آرا خود می باشند.

 

این سامانه دارای قابلیت تعریف منشی برای جلسات رای گیری بوده و از آن می توان برای ثبت حضور حاضرین جلسه بدون نیاز به رای گیری استفاده کرد. این دستگاه مستقل از راه اندازی کامپیوتر با مشخصات سخت افزاری خاص است و امکان سفارشی سازی آن برای استفاده در مکان و شرایط خاص وجود دارد. با استفاده از این سامانه می توان هر زمان که رئیس جلسه بخواهد فرآیند رای گیری را آغاز یا متوقف نمود. با توجه به قابلیت هایی نظیر تعریف حدنصاب حاضرین در جلسه و انجام رای گیری و تایید هویت صرفا با اثر انگشت و یا کارت شناسایی مخصوص، امکان هر گونه تخلف در این سامانه به صفر می رسد.

امکانات سامانه رای گیری الکترونیک

 • ثبت و نگهداری مشخصات اعضا و آمارگیری از آرا
 • جلوگیری از تقلب و رای دادن افراد به جای یکدیگر
 • تشخیص اثر انگشت مصنوعی
 • نمایش موضوع رای گیری و نمایش نتایج آرا بر روی نمایشگر
 • تعریف سطوح دسترسی
 • مستقل از کامپیوتر، صفحه کلید و یا هر گونه تجهیز سخت افزاری جانبی
 • پرینت کامل صورتجلسات به همراه امضاهای از پیش تعریف شده در سامانه
 • طراحی اختصاصی و سفارشی سازی تنظیمات نظیر علنی یا غیرعلنی، تعداد حاضرین، حد نصاب حاضرین، ثبت سمت و شماره پرسنلی اعضا، اطلاعات کمیسیون، نامه ها، مستندات و . . .
 • افزودن پنل های مخصوص به رای گیری بدون نیاز به انجام تغییرات کلی در سامانه
 • تعریف گروه های خاص و دسته بندی رای دهندگان
 • ثبت رای ممتنع (رای سفید)

 

سامانه رای گیری الکترونیک در چه سازمانهایی راه اندازی شده است؟